O Ziemi Świętej i życiu współczesnego Kościoła

Nie lada gratkę miały osoby, które postanowiły spędzić wtorkowy wieczór, 11 września w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu.

Wyjątkowym gościem spotkania z cyklu: „Wyszli stąd” był franciszkanin o.dr Jakub Waszkowiak OFM, który przyjechał do rodzinnego miasta z Izraela ze swoją książką pt. „Ależ księże proboszczu…”.

Jest to zbiór humorystycznych opowiadań ukazujących rzeczywistość widzianą oczami kapłana, a zatem z perspektywy nieznanej większości z nas. Jak pisze autor: „Rzadko […] mówi się o tym, co przeżywa ksiądz, a uważam, ze mówić o tym warto. Wszystko po to, żeby się lepiej zrozumieć.” Dodatkowym smaczkiem było przeczytanie przez autora jednego z opowiadań. Książka ilustrowana rysunkami autora pokazuje kolejny talent ojca Jakuba.

Dla osób które chcę lepiej poznać Pismo Święte o. Jakub stworzył stronę internetową www.ojciecjakub.pl gdzie oprócz wiedzy teologicznej znajdziemy wiele ciekawych informacji o Izraelu.

Curriculum vitae bibliotecznego gościa przedstawia się imponująco: o. dr Jakub Waszkowiak – biblista, święcenia kapłańskie przyjął 29.06.2003 r. w Jerozolimie. W latach 2006-2008 odbył zaoczne studia licencjackie z teologii biblijnej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 2008-2012 studiował na Wydziale Nauk Biblijnych i Archeologii w Jerozolimie – Studium Biblicum Franciscanum (SBF). Po ukończeniu studiów biblijnych w Jerozolimie, jeszcze w tym samym roku, rozpoczął studia doktoranckie na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończył je w 2015 r. otrzymując tytuł doktora teologii biblijnej na podstawie pracy „Siloe w tradycji biblijnej. Studium egzegetyczno-teologiczne”. Obecnie mieszka w Izraelu. Od 2018 jest wykładowcą w międzynarodowym seminarium franciszkańskim – Studium Theologicum Jerosolymitanum (STJ) w Jerozolimie.

 

Wybrane dla Ciebie

Darmowa aplikacja Nowiny Lokalne na androida. Aktualne informacje i komentarze na Twoim smartfonie.NOWINY LOKALNE