„Ocalić od zapomnienia… historie nowotomyskich świątków przydrożnych”

Od 12 maja do 31 października trwa konkurs „Ocalić od zapomnienia… historie nowotomyskich świątków przydrożnych”, którego organizatorem jest Wydział Rozwoju i Promocji Urzędu Miejskiego w Nowym Tomyślu.

Tematyką konkursu są kapliczki, krzyże przydrożne i figury świętych znajdujące się na obszarze gminy Nowy Tomyśl, a także w granicach nowotomyskich parafii.

Głównym celem konkursu jest wyłonienie najlepszych prac literackich oraz plastycznych dotyczących świątków przydrożnych związanych z miejscowościami, miejscami znajdującymi się na obszarze gminy Nowy Tomyśl oraz w obrębie nowotomyskich parafii.

Ponadto jest to sposób na wzbogacanie wiedzy o gminie Nowy Tomyśl, wzmacnianie więzi rodzinnych oraz współpracy w rodzinie.

Uczestnictwo w konkursie ma za zadanie rozbudzić zainteresowanie sztuką ludową „małej ojczyzny”, doskonalić mowę ojczystą i warsztat plastyczny poprzez samodzielny proces twórczy oraz kształtować wrażliwość na wszelkie przejawy duchowego i materialnego dziedzictwa przeszłości.

Zachowanie ginącej tradycji ustnej dotyczącej historii świątków przydrożnych, poszukiwanie informacji na temat świątków przydrożnych oraz poznanie tradycji ustnej im towarzyszącej jest także cennym doświadczeniem.

Praca konkursowa dzieli się na część literacką oraz część graficzną. Część literacka stanowi opis w formie pisemnej dotyczącej przydrożnego świątka. Powinna zawierać informacje na temat: lokalizacji świątka (nazwa miejscowości, numer domu w pobliżu którego się znajduje), historii przydrożnego świątka (intencja powstania, data powstania, nazwisko fundatora lub fundatorów, dzieje świątka na przestrzeni lat, informacje o pracach konserwacyjnych jakim poddany był obiekt, informacje o zmianach w wyglądzie), współczesnych losów świątka (nazwiska obecnych opiekunów, informacja o uroczystościach, jakie odbywają się przy świątku), źródeł na podstawie których powstała praca (nazwiska i miejsca zamieszkania osób, które udzielały informacji). Praca konkursowa może zostać przygotowana w formie wywiadu lub też zawierać fragmenty przeprowadzonego wywiadu.

Drugą częścią jest grafika stanowiąca uzupełnienie części literackiej. Można ją wykonać w formie plastycznej formatu A4 (malarstwo, rysunek, collage, grafika) lub załączając zdjęcie opisywanego obiektu.

Uczestnik konkursu – zespół rodzinny może dostarczyć dokumentację dotyczącą jednego lub wielu świątków przydrożnych. Jednakże wówczas będzie ona traktowana jako jedna praca konkursowa.
Konkurs przeznaczony jest dla zespołów rodzinnych złożonych z co najmniej dwóch członków rodziny, w tym z co najmniej jednego dziecka i jednego dorosłego (rodziców, dziadków, opiekunów i innych członków rodzin). Maksymalna liczba członków zespołu nie jest ograniczona. W wykonaniu pracy konkursowej bierze udział cała rodzina.

Informacji na temat konkursu udziela: Ryszard Ratajczak (Podinspektor w Wydziale Rozwoju i Promocji) pod nr tel. 61 44 23 806. Zapytania dotyczące konkursu można również przesyłać na adres mailowy: [email protected]

Regulamin konkursu do pobrania

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x