Roboty w bibliotece i … inne atrakcje | Nowy Tomyśl

Roboty w bibliotece i … inne atrakcje

Świetna informacja dla młodych nowotomyskich czytelników! Dzięki udziałowi w projekcie „Kodowanie w bibliotece” Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu wzbogaciła się o 3 roboty Photon, 3 tablety oraz 3 gry edukacyjne Scottie Go!

Oznacza to, że już niebawem poszerzy swoją ofertę edukacyjną dla dzieci i młodzieży.

Kodowanie, programowanie jest uważane za tzw. “trzeci język”, który warto znać oprócz języka ojczystego i przynajmniej jednego języka obcego, by odnaleźć się dziś na rynku pracy. Choć nie każde dziecko zostanie programistą w przyszłości, podstawy programowania warto znać, by móc zrozumieć współczesny świat i zachodzące w nim zmiany. Programowanie rozwija logiczne myślenie, uczy skutecznie rozwiązywać problemy, podnosi kompetencje w zakresie technologii, a przy tym jest znakomitą zabawą.

Pierwszymi uczestnikami bibliotecznych warsztatów z kodowania byli bibliotekarki oraz wolontariusze Pogotowia Informatycznego, działającego w Czytelni przy współpracy z Zespołem Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica. 21 czerwca,  zgłębiali oni podstawy programowania, wykorzystując do tego roboty Photon oraz grę Scottie Go!, która umożliwia przeprowadzenie ciekawych zajęć przy użyciu tabletów, w formie zabawy i z elementami rywalizacji. Roboty Photon to nowoczesna innowacyjna zabawka edukacyjna, którą można wykorzystać do pracy z dziećmi już od 5. roku życia i stopniowo zwiększać poziom trudności. Zdobytą wiedzę bibliotekarki i wolontariusze zamierzają wykorzystać w praktyce. Już od września będzie można rezerwować pierwsze terminy zajęć indywidualnych lub grupowych z kodowania w ramach bibliotecznego Pogotowia Informatycznego. Wszelkie informacje będą dostępne na stronie internetowej nowotomyskiej biblioteki.

 

„Kodowanie w bibliotece” to nie jedyny czytelniczy projekt adresowany do czytelników i bywalców nowotomyskiej książnicy,  który biblioteka przygotowała na okres powakacyjny. „Alfabet tradycji – Wielkopolska” to projekt, którym biblioteka obejmie nie tylko młodych nowotomyślan, ale i młodych mieszkańców powiatu. W trakcie interaktywnych spotkań będą oni mogli poznać kulturę wybranych subregionów Wielkopolski – muzykę instrumentalną, śpiew, tańce, instrumenty muzyczne, zwyczaje, obrzędy i inne ich wyróżniki kulturowe. Dzieciom i młodzieży z gminy Nowy Tomyśl biblioteka ma do zaproponowania udział w projekcie „Mali wielcy Polacy” przybliżającym wiedzę o wyjątkowych Polakach – ich dzieciństwie, pasjach, charakterach, czasach, w jakich żyli, dokonaniach i sukcesach.  Na ten cykl wydarzeń literackich  złożą się m. in.: spotkania z pisarzami, warsztaty motywacyjne dla nastolatków, lekcje z doświadczeniami i gry plenerowe.  Na realizację tych projektów nowotomyska biblioteka pozyskała środki zewnętrzne w wysokości 34 862 zł. Życząc swym młodym czytelnikom radosnych wakacji, nowotomyskie bibliotekarki już dziś zapraszają do udziału w tych projektach.

Wybrane dla Ciebie

Darmowa aplikacja Nowiny Lokalne na androida. Aktualne informacje i komentarze na Twoim smartfonie.NOWINY LOKALNE