Warta obejrzenia regionalna wystawa "Społeczeństwo armii" | Nowy Tomyśl

Warta obejrzenia regionalna wystawa “Społeczeństwo armii”

Jak co roku w okresie wakacyjnym Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu zaprasza, zarówno mieszkańców, jak i odwiedzających nasze miasto, do oglądania regionalnych wystaw przygotowanych przez  biblioteczny Ośrodek Wiedzy o Regionie.

Tegoroczna wystawa, zatytułowana: „Społeczeństwo armii”,  przygotowana została w ramach  obchodów 80. rocznicy przekazania broni ze zbiórki przeprowadzonej wśród mieszkańców powiatu nowotomyskiego.

Obchody zorganizowało Towarzystwo Działań Historycznych im. Feliksa Pięty w barwach 57. Pułku Karola II Króla Rumunii. 10 lipca 1938 roku, przy udziale nieprzebranych rzesz nowotomyślan i przybyłych do miasta m. in. specjalnymi pociągami gości, w obecności m. in. bpa Walentego Dymka, generałów Kazimierza Sosnkowskiego i Edmunda Knolla-Kownackiego i wojewody poznańskiego Artura Tomasza Maruszewskiego, ówczesny starosta nowotomyski Ignacy Skoczeń i burmistrz naszego miasta Czesław Krzowski, przekazali wojsku broń ufundowaną przez nowotomyślan.

Wystawa, którą można oglądać w nowotomyskiej bibliotece  do września, odzwierciedla przebieg tego największego w historii przedwojennego Nowego Tomyśla wydarzenia. Na ekspozycję złożyły się zdjęcia ze zbiorów Ośrodka Wiedzy o Regionie biblioteki, prowadzonej przez nią Nowotomyskiej Galerii Internetowej, Narodowego Archiwum Cyfrowego, a także pokaźny zbiór fotografii z Archiwum Państwowego w Poznaniu, repliki mundurów żołnierzy wypożyczone przez poznańską firmę Hero Colection oraz zdjęcia i pamiątki udostępnione przez Grzegorza Nowaczyka i Dariusza Kaczmarka – członków Towarzystwa Działań Historycznych im. Feliksa Pięty.   Atmosferę tego wyjątkowego dnia sprzed 80 laty pozwala odczuć  multimedialna prezentacja zawierająca także te zdjęcia, których nie zdołano pomieścić na wystawienniczych planszach.

W uroczystym otwarciu wystawy, w sobotę 16 czerwca, uczestniczyli przedstawiciele władz  samorządowych ze Starostą Nowotomyskim Ireneuszem Kozeckim i Burmistrzem Nowego Tomyśla drem Włodzimierzem Hibnerem, Maria Galas i Marcin Brambor – przewodniczący gremiom rajców powiatowych i miejskich, dr hab. Rafał Reczek – dyrektor oddziału IPN w Poznaniu, przedstawiciele Towarzystwa Działań Historycznych im. Feliksa Pięty z prezesem Adrianem Pawelskim, delegacja samorządowców z partnerskiego Dębna  oraz liczne grono miłośników regionalnej historii.

Wydarzeniu towarzyszyło wydanie jednodniówki rocznicowej, zawierającej oryginalne teksty prasowe z 1938 r.,  opisujące to wydarzenie, opublikowane m. in. w „Orędowniku na powiaty nowotomyski i wolsztyński”  i „Dzienniku Poznańskim”. Dyrektor biblioteki Lucyna Kończal-Gnap przybliżyła  przebieg uroczystości z 10 lipca 1938 r. Dr Bartosz Kruszyński z Zakładu Historii Wojskowej Instytutu Historii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu  w swoim wystąpieniu skupił się na prezentacji zakupionej przez nowotomyślan przed laty broni, natomiast dzięki prof. Maciejowi Kandulskiemu z Wydziału Matematyki i Informatyki UAM, a równocześnie prezesowi  Towarzystwa Weteranów i Przyjaciół 14 Wielkopolskiej Dywizji Piechoty przywołany został bardzo osobisty aspekt tego historycznego wydarzenia.  Prof. Kandulski jest bowiem wnukiem mjra Stanisława Hrycka, oficera biorącego udział w nowotomyskich uroczystościach z 1938 r. Burmistrz Nowego Tomyśla Włodzimierz Hibner wręczył medale pamiątkowe osobom działającym na rzecz upamiętniania regionalnej historii, w tym także twórcom wystawy.

Kuratorem wystawy i autorem jej opracowania merytorycznego jest dr Bartosz Kruszyński z Zakładu Historii Wojskowej UAM. Wystawę zaprojektowała i wykonała, a także teksty archiwalne opracowała specjalistka ds. edukacji regionalnej nowotomyskiej biblioteki Grażyna Matuszak. Wystawę przygotowaną pod patronatem naukowym Wydziału Historii UAM oglądać można  do 7 września. Do jej obejrzenia gorąco zachęcamy.

Źródło: MiPBP w Nowym Tomyślu

 

Wybrane dla Ciebie

Darmowa aplikacja Nowiny Lokalne na androida. Aktualne informacje i komentarze na Twoim smartfonie.NOWINY LOKALNE