Wszystko gra! | Nowy Tomyśl

Wszystko gra!

Skąd  wzięła się muzyka? Jak powstaje? Z czego się składa?  Na te i inne pytania odpowiadali sobie uczestnicy zajęć wakacyjnych w Strefie Koloru.

„Wszystko gra!” –  ten przewrotny tytuł książki autorstwa Anny Czerwińskiej – Rydel zaciekawił  małych czytelników, którzy z uśmiechami na twarzach  przybyli do nowotomyskiej biblioteki.

W dniach od 2 do 6 lipca, dzięki przeróżnym ciekawostkom i  quizom  mogli sprawdzić swoją dotychczasową wiedzę oraz zmierzyć się z tym, co było dla nich jeszcze nieznane.

Znajomość budowy gamy, wartościowanie nut i elementy dzieła muzycznego stały się podstawową bazą wiedzy do rozwiązania przez nich zaproponowanych zadań.  „Bajka o piosence i nutkach” w przyjemny sposób wyjaśniła strukturę zapisu nutowego.

Następstwem stworzenia wspólnej partytury było wysłuchanie jej  przy pianinie, co sprawiło uczestnikom zajęć sporo frajdy.

Nie obyło się oczywiście bez tańców i pląsów przy instrumencie. Gdy oddechy się wyrównały, sami mogli stać się nutkami, ustawiając się w szeregu niczym gama. Kalambury, krzyżówka, quiz instrumentalny stały się nie lada wyzwaniem.

Kto nie lubi gry w skojarzenia  i super pamięci? W skonstruowaniu tego przedsięwzięcia pomogła książka Izabelli  Klebańskiej pt. „Muzyczna zgraja”.

Nie mogło oczywiście zabraknąć  książki o naszej polskiej muzycznej dumie – „Mały Chopin”  autorstwa Michała Rusinka, która w zabawny sposób opowiedziała, jak mały Frycek stał się Fryderykiem – zdolnym pianistą i kompozytorem.

Wakacyjną,  artystyczną drogę w bibliotece zakończyło zadanie manualno-techniczne, jakim było stworzenie instrumentów perkusyjnych za pomocą  różnorodnych artykułów – papierniczych i plastikowych. Wyobraźnia dzieci w tym zadaniu była przeogromna. Nauka poprzez zabawę stała się dla małych miłośników muzyki  miłą formą spędzenia letniego czasu.

 

 

 

 

 

Wybrane dla Ciebie

Darmowa aplikacja Nowiny Lokalne na androida. Aktualne informacje i komentarze na Twoim smartfonie.NOWINY LOKALNE