“Wyprzedaż geometrii”

We wtorek, 19 listopada nowotomyscy myśliciele przybyli do naszej biblioteki na trzeci już wykład z cyklu Wyprzedaż geometrii, tym razem pod hasłem: Świat człowieka: gramatyka i logika.
Cykl tych niezwykle interesujących spotkań prezentuje autorski program prof. dra Piotra de Walla – filozofa, etyka, socjologa kultury i logika, profesora International Personnel Academy w Kijowie – wykładania filozofii o ludzkiej twarzy, dziedziny, która potrafi mówić o ludzkim trudzie i sensie…ludzkim językiem. Każdorazowo obiektem rozważań jest filozofia realistyczna, nazywana również filozofią wieczystą i filozofią życia.
Jako, ze najwięksi polscy filozofowie na swych barkach dźwigali „sedes”, również i podczas wykładu ten przedmiot się pojawił. Prof. rozpoczął spotkanie właśnie od aklamacji na sedesie. Była to próba przywrócenia pamięci dla dzieł skazanych na zapomnienie. Zachęcił również inne osoby, aby poprzez ten gest pokazali bolące ich polskie absurdy, bezprawie, głupotę. Każdy wykład ma swoje pytanie przewodnie. Podczas listopadowego spotkania jego uczestnicy zastanawiali się, czy istnieje kawa z mlekiem. Profesor udowodnił, że nie istnieje, bo mleko w kawie nie traci swego bytu i odwrotnie. Gdyby było inaczej to znaczyłoby, że przerośliśmy Boga. Rozłożone na czynniki pierwsze zostały też takie pojęcia jak: indukcja, dedukcja, gramatyka i logika.
Jak się okazuje miłośników myśli i poznania w naszym mieście nie brakuje. Wykład trwał aż 3,5 godziny, a słuchacze chłonęli go aż do samego końca, pytając, prowokując, komentując. Nie ma się czemu dziwić, gdyż wykłady prof. dra Piotra de Walla są bardzo dynamiczne, nie tylko ze względu na sposób prezentowanych treści, ale również poprzez to, że łączy je z różnymi dziedzinami sztuki. Na ekranie pojawiały się reprodukcje Chagalla, a także przejmujące pieśni Ofry Hazy i Eleny Vaengi.
Tradycyjnie już wieczór umiliła muzyka na żywo w wykonaniu Lechosława Szaraty (śpiew, instrumenty klawiszowe) i Rafała Kubale (klarnet).

Już dzisiaj o godz. 18.00 nowotomyska biblioteka zaprasza na ostatni w tym roku wykład pod hasłem: Gramatyka i logika cz 2. Kultura a cywilizacja – wprowadzenie.

Źródło: biblioteka Nowy Tomyśl

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x